Štyri nemocnice dostali na Deň detí prekvapenie v podobe chobotničiek a rybičiek

Drobnosť môže znamenať aj veľkú pomoc, ako napríklad háčkované chobotničky či šité rybičky, ktoré patria do postieľok predovšetkým predčasne narodeným deťom.

Háčkované chobotničky a šité rybičky sa stali súčasťou dobrovoľníckeho projektu, ktorý sa na Slovensku  každým rokom viac a viac dostáva do povedomia zdravotníckej a širšej verejnosti. Jeho súčasťou sa stali 1. júna novorodenecké oddelenia v Komárne, Nitre, Nových Zámkoch a Dunajskej Strede, kedy za jeden jediný deň odovzdali rekordných 350 kusov hračiek.

Ručne robené neobvyklé hračky sú vyrobené zo 100% bavlny, vyplnené antialergickým dutým vláknom, čím je garantovaná ich hygienická bezpečnosť. Háčkujú a šijú ich členky klubu dôchodcov vo Veľkom Mederi a dobrovoľníčky po celom Slovensku, následne občianske združenie Veselé chobotničky ich distribuuje do nemocničných zariadení. Za ten čas bolo rozdaných viac ako 2.150 hračiek.

Prioritne patria chobotničky a rybičky do rúčok skôr narodeným bábätkám a bábätkám so zdravotnými ťažkosťamihovorí PhDr. Alžbeta Čečková, a pokračuje:

Predčasne narodené deti sú často a dlhú dobu odkázané na pomoc medicínskych prístrojov, s ktorými ich spájajú rôzne hadičky. U všetkých novorodencov vidíme silný úchopový reflex a tak hrozí náhodné vytiahnutie hadičiek z končatín. Chápadlá im pravdepodobne pripomínajú pupočnú šnúru, na ktorú boli  zvyknuté  ešte pred narodením, a pravdepodobne preto deti s takýmito hračkami v postieľkach dýchajú pravidelnejšie, zlepšuje sa im tep srdca a krvný tlak. Rybičky zasa stimulujú ich zrak a motoriku. Naše ručne šité hračky sú vzorom toho, keď na pomoc stačí drobnosť. Postupne navštevujeme nemocnice, okrem rozdávania hračiek tiež prezliekame nemocničné oddelenia do krásnych rozprávkových vecí, tak  aby detičky a mamičky mali pocit, že sú v rozprávkovej izbičke a cítili sa dobre.“

Občianske združenie Veselé chobotničky obdarúva nemocnice háčkovanými a šitými hračkami pravidelne niekoľkokrát počas roka. Na začiatku sa zameriavalo na výrobu a distribúciu háčkovaných chobotničiek pre bábätká  v inkubátoroch, potom sa pridali deti, ktoré prekonali operačné zákroky. Dnes sa už háčkuje, šije a pletie tak, aby čím viac novorodencov mohlo mať svojho kamaráta – veselú chobotničku či rybičku.

Je nás stále málo, ak sa vám páči náš projekt, pridajte sa k nám. 

Pre viac informácií navštívte našu Facebookovú alebo webovú stránku www.veselechobotnicky.sk

Zakladatelia – informácie